Kada atsigaus Lietuva?

Premjeras jau yra aiškiai išdėstęs savo poziciją. Pasak jo, mūsų šalyje per nepriklausomybės metus dalis visuomenės narių tapo išlaikytiniais. „Per dvidešimt metų Lietuvoje atsirado per daug išlaikytinių mentaliteto: kai kas bando piktnaudžiauti ir nesąžiningai pasinaudoti valstybės parama – ar tai būtų nedarbo, ar socialinių išmokų atvejis“, – nuomonę dėstė premjeras Andrius Kubilius. Vyriausybės vadovo teigimu, kai kurie žmonės yra labiau linkę gauti bedarbio pašalpas nei patys ieškoti darbo. O kaip gali būti kitaip, jei atlyginimas mažai kuo skiriasi nuo socialinės pašalpos. (Ar  A.Kubilius sutiktų dirbti premjeru už 690 Lt.?! Jeigu ne, tai jis tikrai „gabus“ – sugebėjo patekti į savo paspęstus spąstus). „Šitokia situacija yra visiškai netoleruotina, nes griauna pamatinius dirbančios visuomenės principus“, – pabrėžė A. Kubilius.

Nereikia būti dideliu specialistu, kad suvoktum, jog kažkas negerai su logika šiuose apibendrinimuose. Jeigu darbas yra apmokamas tiek pat, kiek ir nedarbas, reiškia, kad arba už nedarbą yra mokama per daug, arba už darbą yra atsilyginama juokingai mažai. Mūsų valdantieji pirmiausiai patikrino pirmąją šio teiginio dalį, nediskutavę, bet būdami įsitikinę, jog už nedarbą išmokama aiškiai per daug. Net neatsižvelgė į tai, kad šios išmokos yra draudiminio pobūdžio. Išmokos už nedarbą buvo sumažintos, žmonėms sąlygos pablogintos, o Darbo birža ėmėsi drastiškų priemonių bedarbių gretoms mažinti, tarsi į Lietuvą grįžo Andropovo laikai, kai buvo kovojama su dirbančiais sukčiais (pvz., reidai, nutraukiant dieninius kino seansus kino teatruose, ieškant pasišalinusiųjų iš darbo vietos). Na ir ką valdžia tuo laimėjo? Sumažėjo bedarbių? Tautos atsaku į šias represijas (kitaip to nepavadinsi) tapo 2010 metais susiformavę didžiausi emigracijos srautai iš Lietuvos per pastaruosius 20 metų. Visam pasauliui įrodėm, kad Lietuva tapo pati socialiai nesaugiausia šalis civilizuotame pasaulyje (aišku, jeigu šį reiškinį matuosime civilizuotų šalių vertybių matais). Taigi, manytina, kad pirmoji teiginio dalis, jog pašalpos yra per didelės, jau patikrinta ir tautos įvertinta. Rezultatas – visiškas fiasko. Gal dabar laikas pereiti prie teiginio antrosios dalies – juokingai mažų atlyginimų  tyrimo?

Kol kas matosi, kad premjeras drąsus yra tik bendraudamas per TV su savo šalies piliečiais, o štai prieš darbdavius yra tyras ir naivus it kalbėti dar neišmokęs kūdikis. Sąžiningas politikas turėtų pasakyti darbdaviams: “gerbiamieji, jūs savo darbuotojams už darbą mokate ne atlyginimus. Jūs mokate socialinės pašalpos dydžio išmokas arba numetate darbuotojams išmaldą, iš kurios pragyventi neįmanoma. Patikėkit, Vyriausybė tą jau patikrino. Todėl pirmiausiai dėl mažų atlyginimų žmonės ir emigruoja. Apgailestauju, kad Lietuvoje nevertinama tokia žmonijos vertybė, kaip darbas ir atlygis už jį. Padidėjus atlyginimams Vyriausybė galėtų spręsti ir socialinių išmokų kompensavimo bei jų grąžinimo į pirmykštį lygį klausimą. Taip pat priminsiu jums, kad Vyriausybė prieš tris metus savo politikos pagrindiniu prioritetu pasirinko paramą verslui ir nemažai jam padėjo. Dabar jūsų eilė padaryti atsakomąjį ėjimą.“

Ir dar pridurtų: „Lietuvos verslas šiemet gerokai palypėjo į viršų, tačiau gyventojų piniginėse šis pagerėjimas nejuntamas. Nors, pirmą šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, vidutinis atlyginimas daugumoje sektorių didėjo, bet ne tiek, kiek bendrovių pelnas. Statistikos departamento duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį įmonių pelnas padidėjo 280 proc., o darbo užmokestis „net“ – 2 proc. Pažymėtina, kad nemažas pelnas buvo gaunamas ir ekonominės krizės metu, o tada dar ir atlyginimai buvo sumažinti.“

Štai tokį Premjerą gerbčiau. Už civilizuotą požiūrį, už rūpestį žmonėmis ir valstybe. O gal tam, kad Lietuvoje įformintume protu nesuvokiamai mažų atlyginimų mokėjimo pabaigą, vertėtų kas mėnesį viešai skelbti du įmonių dešimtukus: mokančių didžiausius atlyginimus ir įmonių, kuriose atlyginimai mažiausi, o pelnas – didžiausias?

Tai kada atsigaus Lietuva? Tada, kai už darbą pradėsim mokėti atlyginimą, o ne išmaldą.

Vienas atsakymas į “Kada atsigaus Lietuva?”

  1. Išlaikytiniais tapo 141 bei jų biurokratinis aparatas(patarėjai, pavaduotojai ir kt.)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: